Pies sam w domu – jak nauczyć szczeniaka zostawania?

Pies sam w domu, czyli jak nauczyć swojego przyjaciela zostawać samemu. Często największy problem powoduje szczeniak, który bardzo źle czuje się zostawiony samemu. Wiele osób popełnia niestety ten błąd, że kiedy nowy psiak przybywa do domu to nie jest od razu uczony jak zostawać samemu. Opiekun często bierze urlop i spędza z psem dużo czasu, ale jak przychodzi ten moment, że trzeba wrócić do normalności to okazuje się, że pies źle znosi rozłąkę.

W tym artykule podzielimy się naszymi radami jak spowodować, że pies sam w domu będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Zapraszamy!

Pies sam w domu – zacznij od razu

Najlepiej zacząć naukę od razu jak psiak pojawi się w nowym domu. Dzięki temu natychmiast zaczniemy przyzwyczajać psa do samodzielności. Najlepiej zacząć też małymi krokami, aby nie rzucać psa lub szczeniaka od razu na głęboką wodę. Zostawienie malucha od razu samego na kilka godzin może spowodować traumę i tylko pogorszyć problem.

Do nauki zostawania samemu w domu idealnie sprawdzą się wszelkie zajmujące zabawki, najlepiej takie na jedzenie. Świetnie sprawdzi się mata do lizania, która zajmie psiaka na długo. Da mu rozrywkę, a jednocześnie uspokoi i zrelaksuje, więc łatwiej będzie spędzić czas samodzielnie.

Szczeniak sam w domu – małe kroki!

Pies sam w domu, który czuje się tam bezpiecznie i nie ma lęku separacyjnego? To jak najbardziej możliwe. Kluczowe jest jednak rozpoczęcie od naprawdę krótkich okresów rozłąki. Nasza rada jest bardzo prosta i każdy sobie poradzi.

Ustal, że od pierwszego dnia zaczynasz zostawiać psa samego w domu. Przygotuj ulubione jedzenie psa w formie pasty lub kremu i wysmaruj nim matę do lizania. Połóż zabawkę na podłodze, zaproś psa do zabawy i wyjść z domu nie oglądając się. Nie żegnaj się z psem i nie rób z wyjścia dużego wydarzenia. Za pierwszym razem wyjdź dosłownie na minutę. Powinien to być okres na tyle krótki, że pies nie będzie miał czasu pomyśleć, że został sam. Zresztą będzie zajęty matą do lizania.

Powtarzaj czynność przez kolejne dni, jednocześnie wydłużając czas. Jednak nie zwiększaj go zbyt szybko! Jeśli pierwszego dnia wychodzisz na minutę to kolejnego wyjdź na dwie, trzy, cztery i tak dalej. Idealnie jakby każdego dnia udało się wyjść mniej więcej o tej samej porze i po konkretnych czynnościach. Przykładowo świetnie sprawdzi się nauka w takim schemacie: wstajemy rano, wychodzimy z psem na spacer, a potem dajemy mu śniadanie na macie do lizania i wychodzimy z domu.

pies sam w domu szczeniak

Dzięki temu nie tylko psiak będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na porannym spacerze, a również będzie wiedział kiedy spodziewać się Twojego wyjścia. Taka rutyna bardzo pomaga w nauce, więc pies sam w domu będzie czuł się szybciej bezpiecznie.

Jeżeli czas pozostawienia w domu będziemy zmniejszać powoli i stopniowo, a jednocześnie zaproponujemy psu jakąś ciekawą rozrywkę to na pewno szybko nam się uda osiągnąć świetne rezultaty.